Bieszczady to niewątpliwie tajemnicze i magiczne miejsce. Słyną z burzliwej historii, niezwykłych,  malowniczych widoków oraz bliskości natury i niepowtarzalnego klimatu, którego nie poczujemy w żadnym innym zakątku Polski . .

Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody oraz „dzikości” szeroko pojętej. To także jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Bieszczadzkie naturalne ciemności należą do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Po to by je chronić powołano do istnienia Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”. Dziś również jako atrakcja turystyczna pozwala zachować i dostrzec to czego nie ujrzymy w żadnym innym zakątku Polski.

„Biesy i Czady” to wyjątkowe, niezwykle rozległe góry. Oferują one całą paletę górskich wędrówek, w trakcie których każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu zatem długie, lesiste trakty z niekończącymi się graniami, są ostre podejścia czy ścieżki biegnące bezdrzewnymi połoninami. Tylko tutaj można przespać się w „Chacie na końcu świata” w Łupkowie lub kultowej już „Chatce puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Naprawdę trudno jest powiedzieć, które bieszczadzkie szlaki zasługują na miano najpiękniejszych, najciekawszych czy najbardziej godnych polecenia. Ogromny wybór zależeć będzie od wielu osobistych preferencji każdego turysty.

 

To tutaj 20 lipca 1968 r. oddano do użytku największy polski sztuczny zbiornik wodny na Sanie. Solina, nazywana często bieszczadzkim morzem ma ok. 22 km kw. powierzchni. Elektrownia wybudowana w sercu Bieszczadów należała kiedyś do czołówki światowej. A jej Koncepcja budowy powstała jeszcze w latach 20. naszego wieku. Budowla ta zagrabiła kilka wsi i na stałe zmieniła historię oraz geografię Bieszczadów. Zagłębiając się w legendy regionu stała się symbolem cywilizacji przesądów, zabobonów i duchów bieszczadzkich. Klimat tego socjalistycznego monumentu można poczuć spacerując po jego koronie jak i zwiedzając tajemnicze wnętrze.


Bieszczady to także Cerkwie, kirkuty, pałace kontrastujące z wypałem węgla i retortami ale też zwierzęta i przyroda. To bezsprzeczna kraina wilka oraz innych dużych drapieżników takich jak niedźwiedzie, rysie czy liczne żubry. W Bieszczadach znajdują się wielkopowierzchniowe obszary chronione, takie jak: parki narodowe, parki krajobrazowe i obszary Natura 2000. Bieszczadzki Park Narodowy ma pow. ponad 29 tys. Ha i powołuje do ochrony najwyższe partie polskiej części Karpat Wschodnich. Turystycznie to obszar o niezliczonych możliwościach i predyspozycjach eksploracyjnych.

Znajdziemy tutaj również owiane legendami jeziora oraz wodospady, torfowiska oraz od niedawna już „komercyjne” szlaki śledzone tropem planów filmowych.

 

Historia Bieszczadów w opozycji do dzisiejszych czasów pozwala nam się dowiedzieć, że tereny te do okresu II wojny światowej były jednymi z gęściej zaludnionych w Europie. Tutejsza gęstość zaludnienia w okresie międzywojennym była porównywana do tej znanej z okolic Paryża. Również i bieda, już od czasów galicyjskich, była wręcz przysłowiowa. Tutejsze ziemie licznie zamieszkiwali rdzenni rusińscy górale zwani Bojkami oraz Łemkowie, Żydzi, Polacy, Hucuły i wiele innych. Ich historia sięgała pięćset lat wstecz, a została unicestwiona i usunięta z kart historii w toku wojen światowych jak i późniejszej fali wysiedleń tutejszej ludności. Coraz więcej turystów przyjeżdża w Bieszczady właśnie po to aby odnajdywać ślady i pozostałości kwitnącego tutaj niegdyś życia. Szerzą się opracowania historyczne, odnajdywane są mapy, zdjęcia i wspomnienia rdzennych mieszkańców. Dziś dla wytrawnych turystów pozostają już tylko spacery przez pustkowia terenów dawnych bieszczadzkich wsi do których dzisiaj nie prowadzą już żadne drogi ani ścieżki.

W Bieszczadach najbardziej rzuca nam się w oczy jedna od dawna zauważana ich cecha – jakimś dziwnym zrządzeniem losu ziemie te skupiają olbrzymią ilość bardzo ciekawych i niezwykłych historii oraz ludzi. Dodatkowo w tej krainie nadal pozostały liczne ślady po wielu niepowtarzalnych w skali kraju, czy nawet kontynentu wydarzeniach. To właśnie tu i tylko tu możemy nadal eksplorować jeszcze dzikie nieodkryte regiony lub zdziczałe pozostałości dawnych cywilizacji nie spotkając przy tym godzinami nikogo na naszej drodze.